Nonagenară, clasată a cincea la un campionat de gimnastică!

08 Iun 2017 | scris de Magda Marincovici

Are 92 de ani și este din Germania. Și s-a clasat a cincea într-o competiție de  gimnastică.

Este Johanna Quaas și are un fizic perfect, reușind o performanță incredibilă: să ocupe locul al cincilea  la Turnfest (Germania), o competiție de gimnastică, la categoria peste 70 de ani, ceea ce a provocat uimire și admirație generală.

Încă din copilărie m-am antrenat făcând alergări și sărituri la bară. Am această mișcare în sânge, povestește Johanna Quaas într-o publicație germană.

Dar al doilea război mondial a împiedicat-o să-și realizeze visul, deoarece gimnastica a fost interzisă timp de mai mulți ani după război.

Johanna Quaas a fost profesoară de educație fizică, apoi antrenoare la Halle în Saxe-Anhalt.

La 57 de ani, ea începe o nouă viață. S-a antrenat fără încetare și a câștigat de 11 ori consecutiv campionatele de gimnastică la seniori. Ea este deja cea mai în vârstă dintre candidate.

Această bunicuță din infern, cum o descrie site-ul M6info, crede că a venit timpul să se odihnească și să pună punct gimnasticii. Este un timp pentru toate..., dar, în urmă cu câteva zile, iată, nonagenara a obținut trofeul pentru locul al cincilea.