VIDEO. David Popovici, campion olimpic la 200 de metri liber!

29 Iul 2024

Așa cum ne-am tot dorit, e vremea să ne bucurăm! David Popovici a devenit campion olimpic!

Performanță remarcabilă a sportivului de numai 19 ani, care s-a impus în finala probei de 200 de metri liber de la Jocurile Olimpice de la Paris.

David Popovici a adus prima medalie de aur din istoria înotului masculin românesc și cea de-a doua pentru natația din țara noastră.

Momentul a adunat în fața televizoarelor milioane de români, palpitând de emoții, adunându-și toți energia, dornici să i-o ofere lui David.

Cursa a fost una entuziasmantă, Popovici reușind să se impună pe ultima lungime de bazin, după ce o mare parte a condus germanul Lukas Mertens.

Într-o luptă crâncenă cu britanicul Matthew Richards, David Popovici s-a impus cu două sutimi de secundă. Pe locul trei a sosit americanul Luke Hobson, la șapte sutimi de secundă.