Flegmaticul Hagi

24 Mar 1994
După ce baraca sub care era adăpostit comentatorul Ionel Stoica s-a bălăngănit, a fost rândul echipei conduse de Puiu Iordănescu să facă acelaşi lucru. Prima dată s-a bălăngănit în minutul 42, când un irlandez sătul de bere irlandeză  a plasat un ţap şi în vinclul porţii domnului Florin Prunea. A doua bălăngăneală s-a întâmplat în minutul 54 când echipa României, în urma schemelor tactice puse pe hârtie în pauza meciului, a primit cel de-al doilea gol. La scorul de 0-2, băieţii noştri au abordat meciul cu mai mult curaj. Astfel Gică Hagi, fost la Sportul Studenţesc, enervat de jocul agil al irlandezilor şi totodată de jocul ploii de pe obrajii săi, a devenit din ce în ce mai flegmatic. Aşa s-a întâmplat că jucătorul nostru, faultat fiind, a aruncat o bucăţica din gulerul berii băute înainte de masă pe pometul unui jucător irlandez obţinând astfel cartonaşul roşu. A mai fost o "pasă încrucişată” trimisă de Ionel Stoica prin difuzor celor rămaşi în ţară, ajunsă până la urmă la Florin Răducioiu, ieri titular la Milan, mâine rezervă la naţională şi… fluierul final al arbitrului. După această partidă, propun conducătorilor fotbalului românesc o deplasare pe plaiuri oltene, pentru o cură de dezintoxicare (e de vină berea irlandeză) cu "bere de Scorniceşti”. Şi ca să nu bată drumul numai pentru atâta lucru, se poate vizita şi locul unde s-a născut primul preşedinte împuşcat mişeleşte pe la spatele cazărmii din Târgovişte de tunisianul clitorisian, Geluţu Voican. Corespondenţă de la trimisul nostru special în faţa televizorului.