UPDATE. WTA Roma. Simona Halep, calificată în semifinale! Cine îi va fi adversară (VIDEO)

19 Mai 2017

Simona Halep s-a calificat în semifinalele turneului Premier 5 de la Roma, după ce a obținut cea de noua sa victorie consecutivă, în mod categoric, în fața estoniencei Anett Kontaveit.

Pentru prima oară în carieră, Halep are o serie de nouă victorii pe zgură, cea mai bună e ai. Recenta fusese de șase partide câștigate consecutiv, în mai multe rânduri, cea mai importantă fiind cea de la Roland Garros (2014), atunci când a ajuns în finală, cea mai bună performanță a ei la un Grand Slam.

Meciul nu a avut istoric, Halep fiind de neoprit și impunându-se într-o oră și 22 de minte, în două seturi, scor 6-2, 6-4.

În semifinale, Halep o va întâlni pe jucătoarea olandeză Kiki Bertens, cap de serie nr. 15, care a învins-o vineri, în sferturi, cu 6-3, 6-3, într-o oră și 27 de minute, pe australianca Daria Gavrilova, nr. 33 mondial, jucătoare venită din calificări.