Niculescu, supărată că a pierdut: Chiar simțeam că pot să o înving pe Petkovic

17 Apr 2016 | scris de Cristi Ionescu

Jucătoarea de tenis Monica Niculescu, numărul 31 mondial, a declarat, într-o conferință de presă, că nu știe ce ar fi trebuit să facă pentru a câștiga meciul cu Andrea Petkovic (30 WTA), dar a simțit că o poate învinge pe aceasta.

"A fost interesant, am intrat foarte bine în meci, am luat acel prim set cu 6-0 cred, nici nu mai știu. Mă bucur că m-am mișcat bine în teren, iar alături de public a fost din nou fantastic. Îmi pare rău că am avut atâtea șanse, am avut acele două servicii în setul doi și nu am reușit să câștig. Dar mi s-a părut că am jucat foarte bine, nu știu ce ar fi trebuit să fac ca să câștig. Chiar simțeam că pot să o bat, am fost acolo la două puncte de meci, îmi pare rău. Poate nu am fost așa de inspirată. Dar nu știu ce s-a întâmplat, îmi pare rău. Ea după ce a revenit de la acel 15-40 cred că a luat opt mingi la rând. Deci a jucat perfect, nu știu, poate m-am înmuiat și eu puțin. Publicul a fost excelent, chiar îmi place să joc aici, la Cluj. M-a ajutat enorm, m-am simțit excelent, vreau să mai joc aici. Sunt nemaipomeniți fanii, să strigi două ore și ceva Monica, nu e ușor. Afară e frumos, dar au venit aici, în sală, și ne-au încurajat. Sper să mai jucăm la Cluj. Trebuie să gândim pozitiv pentru că, iată, am reușit să facem astfel de meciuri cu asemenea jucătoare. Deci putem să jucăm împotriva acestor țări puternice. Am câștigat experiență, am luptat, nu avem ce să facem, o luăm de jos. Nu avem ce să ne reproșăm, meciurile au fost bune, Simona a avut și o problemă medicală, asta e. Va fi o pauză lungă la Fed Cup. Dar avem forța să o luăm de la capăt dacă vom juca tot la Cluj. Sper să fim sănătoase, să jucăm cât mai bine și să urcăm în clasament", a spus Niculescu la finalul partidei cu Petkovic, care a adus victoria Germaniei în barajul cu România pentru menținerea în Grupa Mondială a Fed Cup.