În lacrimi, Cristiano Ronaldo părăsește singur terenul înaintea coechipierilor

11 Dec 2022

Legenda portugheză s-a îndreptat spre vestiar prăbușit după eliminarea împotriva Marocului, fără să-și aștepte coechipierii, abătuți și ei pe gazon, scrie Le Figaro.

Marocul a semnat o performanță răsunătoare sâmbătă, eliminând Portugalia în sferturile de finală ale Cupei Mondiale (1-0) . O performanță care a spulberat visele unei țări întregi, ale Seleção dar și pe cele ale lui Cristiano Ronaldo, care, la 37 de ani, a jucat probabil ultimul Mondial din carieră.

„CR7” nu a participat la începutul meciului ci a intrat în a doua repriză, în minutul 51 de joc, pentru a încerca să-și valorifice experiența într-o selecționată a Portugaliei care, în cele din urmă, nu a reușit să schimbe scorul. Când arbitrul a fluierat finalul meciului Cristiano Ronaldo a pus genunchii la pământ, incredul, înainte de a se ridica și a se îndrepta spre vestiar.

Atacantul, care a egalat recordul la numărul de selecții (196) în această sâmbătă, nu și-a putut reține lacrimile când a intrat în vestiarele stadionului. În timp ce coechipierii săi, șocați, au rămas pe gazon cu personalul echipei, detinatorul a 5 baloane de aur era deja pe coridor. Portughezul nu va câștiga probabil niciodată Cupa Mondială, singurul trofeu major care lipsește din lista sa uriașă.