România la EURO 2016, în presa străină: Sfârșitul trist al legendarului Anghel Iordănescu

19 Iun 2016 | scris de Cristi Ionescu

Agenția France-Presse a dedicat un comentariu echipei naționale de fotbal a României la EURO 2016, după meciul cu Albania, pierdut de tricolori cu 1-0.

"Românii au arătat cât este de greu să-ți schimbi stilul de joc pentru un meci capital. Calificată la turneul final grație blocului său defensiv, ce a primit doar două goluri în preliminarii, naționala României a arătat din nou carențe ofensive. La primele sale două meciuri de la EURO 2016, România a marcat doar după două penalty-uri transformate de Bogdan Stancu. România și-a pierdut repede suflul. Din cauza lipsei de talent și în ciuda unei dominări clare în repriza a doua, ea n-a incomodat niciodată blocul albanez, cu excepția unui șut al lui Florin Andone care a lovit bara. Sfârșit trist pentru legendarul Anghel Iordănescu, care i-a dus pe tricolori în sferturile de finală ale Mondialului...1994 și care a fost la al treilea mandat în fruntea naționalei", încheie AFP.