Fotografia provocatoare a victoriei argentinienilor în fața olandezilor face înconjurul lumii

10 Dec 2022

Un instantaneu deja celebru făcut la finalul loviturilor de departajare pentru sfertul de finală Argentina-Olanda îi arată pe jucătorii albicelestei ironizând echipa portocalie, scrie Le Figaro.

O fotografie pentru albumul de istorie a Cupei Mondiale. Cea cu argentinienii provocându-i pe olandezi, făcută după loviturile de departajare din sferturile de finală fierbinți de vineri seară (2-2, 4-3), va rămâne cu siguranță în anale. Îi vedem pe oamenii lui Lionel Scaloni sărind de bucurie după ultimul penalty câștigător al lui Lautaro Martinez, fără să uite gesturile provocatoare în fața batavilor abătuți.

Această fotografie este simbolul unei întâlniri de "război" într-o atmosferă explozivă, cu faulturi, gesturi urâte și încercări de intimidare. Jucat mult timp cu angajament, dar în spiritul potrivit, acest meci clasic al Cupei Mondiale a sfârșit prin a derapa. O tensiune palpabilă chiar și după fluierul final. În mijlocul unui interviu, Lionel Messi, de exemplu, părea foarte enervat de atacantul olandez Wout WeghorstLa ce te uiți, prostule?” La ce te uiți, prostule? Hai, dă-i drumul, idiotule”, i-a spus el adversarului său.

În mijlocul bucuriei  era și multă furie. Față de arbitrul spaniol Antonio Mateu Lahoz, în special, care a distribuit o multime de cartonașe. Arbitrul nu poate să nu fie la înălțime”, s-a plâns Messi. Am suferit ceea ce a trebuit să suferim, dar am ajuns acolo și asta e cea mai bună parte"

Așadar, în conformitate cu un final aspru și acid al meciului, când a venit salvarea, fair-play-ul a fost lăsat deoparte.