Jucătorii meciului Polonia-Israel respectă un minut de reculegere în ciuda refuzului UEFA

18 Noi 2023

Cele două selecționate la categoria "Speranțe" au decis să nu mai joace primul minut al meciului pentru a aduce un omagiu victimelor atacului Hamas din Israel din 7 octombrie, scrie Le Figaro

Vineri 17 noiembrie 2023. Se dă startul meciului de calificare la Euro Speranțe 2025 dintre Polonia și Israel, disputat la Lodz...Dar jucătorii din cele două selecționate nu încep să joace. Toți, fără excepție, rămân nemiscați pe teren - majoritatea cu mâinile la spate, cu privirea coborâtă - și decid să nu joace primul minut al meciului pentru a aduce un omagiu victimelor atacului Hamas din Israel din 7octombrie

Un minut de reculegere refuzat de UEFA

Această inițiativă ar fi urmat refuzului UEFA de a păstra un minut de reculegere înainte de începerea meciului. Deocamdată, conducerea fotbalului european nu a indicat de ce nu a autorizat să aibă loc acest moment de reculegere dorit de cele două delegații.

Meciul a început după șaizeci de secunde de omagiu. Polonia a fost cea care a câștigat în cele din urmă (2-1), marcând două goluri în repriza secundă. Israelul a redus scorul în prelungiri. Datorită acestei victorii, polonezii își continuă performanța fără cusur și își consolidează primul loc în Grupa D a calificărilor.